Medicamentația poate influența ritmul inimii

Sep 28, 2020 | Aritmii, Prevenţie | 0 comments

Aritmiile pot fi cauzate sau agravate de medicamente utilizate în mod obișnuit. Asociația Americană a Inimii a publicat luna aceasta o declarație în care analizează efectul medicamentelor care se vând cu și fără prescripție medicală, precum și efectul medicamentelor folosite împotriva COVID-19 asupra ritmului inimii.

Concluziile raportului atrag atenția asupra necunoscutelor în legătură cu riscul utilizării medicamentelor în cazul pacienților cu aritmii și îndeamnă medicii să fie precauți în precrierea medicației și atenți în urmărirea posibilelor efecte ale acestora.

Artimiile au cauze genetice sau pot fi declanșate de hipertensiunea arterială, de boli ale inimii, de dezechilibre electrolitice etc. În aritmii inima bate prea repede, prea încet, sau are un ritm neregulat.

Pacienți cu risc ridicat de a dezvolta aritmii

Persoanele care au suferit un atac de cord, care au boli de inimă, sau au trecut printr-o operație pe cord au un risc crescut de a dezvolta aritmii în urma tratamentelor cu anumite medicamente. Și persoanele în vârstă, cu deficiențe de potasiu sau magneziu, sau cele care consumă alcool în mod excesiv sunt predispuse acestui risc.

Multe dintre medicamentele de uz general pot cauza, ca efect advers, diverse tipuri de aritmii. Unele trec neobservate. În multe cazuri pacienții raportează senzația de bătăi accelerate, senzații de leșin, de amețeală, sau dificultăți de respirație. Aritmiile netratate pot însemna o scădere a capacității inimii de a trimite sânge către corp, ceea ce poate conduce la îmbolnăviri ale organelor. Unele dereglări de ritm cardiac pot duce la deces și trebuiesc tratate de urgență.

Printre medicamentele care afectează ritmul cardiac se numără clorochina, hidroxiclorochina și azitromicina, care au fost utilizate în tratarea COVID-19. De aceea au fost emise atenționări cu privire la utilizarea acestor medicamente în tratarea gripei noi în afara unui studiu clinic sau a unui spital.

Tipuri de aritmii induse de medicamente

Numeroase medicamente, precum cele utilizate în terapia cancerelor sau în terapii neurologice pot duce la creșterea intervalului QT și pot provoca torsada vârfurilor. Mai puțin cunoscut printre medici este faptul că medicamentele pot induce și alte tipuri de aritmii, precum bradiaritmie, fibrilație atrială, tahicardie atrială, tahicardie atrioventriculara prin reintrare nodala, tahicardie ventriculară monomorfă și sindromul Brugada. Unele aritmii (bradiaritmie, tahicardie atrială, tahicardie atrioventriculara prin reintrare nodala) trebuie luate în considerare din cauza simptomelor pe care le dau. Altele, precum tahicardie ventriculară monomorfă, sindromul Brugada și torsada vârfurilor pot avea consecințe grave, inclusiv moarte subită.

În cazul unor medicamente, mecanica aritmiilor induse de acestea este bine cunoscută. În alte cazuri efectele nu sunt pe deplin înțelese. Factorii de risc sunt bine cunoscuți pentru unele aritmii induse de medicamente, în special în cazul torsadei vârfurilor. Reducerea factorilor de risc, acolo unde este posibil, este importantă în prevenirea și atenuarea efectelor. La pacienții la care factorii de risc nu pot fi reduși, sunt recomandate strategii de monitorizare și electrocardiografii multiple pentru o detecție precoce a aritmiei și tratarea acesteia.

Este așadar important ca medicii să ia în calcul faptul că aritmia unui pacient putea fi provocată și de medicație.